Kecsegtető ajánlat? Így próbálja Zelenszkij hazacsábítani az elmenekült ukránokat
A védelmi iparba integrálnák őket és ígérik, nem lesznek besorozva.
Olaf Scholz szerint jobb bizonytalanságban tartani az oroszokat.
Kemény válaszlépésekre számíthat Oroszország, ha erőszakra vetemedik Ukrajna ellen, de a lehetséges büntetőintézkedések katalógusát nem hozzák nyilvánosságra – mondta Olaf Scholz német kancellár szerdán Berlinben.
A kancellár Mette Fredriksen dán kormányfővel folytatott megbeszélése után, kettejük közös tájékoztatóján elmondta, hogy Európa, az Egyesült Államok és a NATO-tagországok „nagyon hatásos” szankciókat készítettek elő az Ukrajna elleni orosz agresszió esetére, és úgy döntöttek, hogy nem hozzák nyilvánosságra a tervezett intézkedések listáját. Ez így ésszerű, mert a lehetséges reakció erejét részben éppen az adja, hogy „nem lehet felmérni, mi minden tartozhat bele” – mondta Olaf Scholz. Kiemelte:
mert Moszkva „megértette”, hogy a szankciók egységesek és hatásosak lennének, de „túl korai azt mondani, hogy megoldódtak a problémák”. Továbbra is „kettős stratégiát” kell alkalmazni, vagyis törekedni kell az orosz-ukrán konfliktus párbeszéden alapuló politikai rendezésére, és folytatni kell az Ukrajna elleni orosz agresszió esetén megteendő büntetőintézkedések „intenzív előkészítését”.
Mette Fredriksen arra a kérdésre, hogy az orosz földgázt Ukrajna kikerülésével Németországba szállító Északi Áramlat-2 vezetékrendszert is érinthetik-e a lehetséges szankciók, kiemelte: transzatlanti egyetértésben vallják, hogy gazdaságilag és politikailag is „robusztus” – erőteljes – válaszlépéseket kell tenni egy ukrajnai orosz „invázió” esetén. Ugyanakkor ezeket a büntetőintézkedéseket nem ismertetik előzetesen, méghozzá „jó okból” – fejtette ki a dán kormányfő, hozzátéve, hogy jól haladnak az esetleges lépések előkészítésével.
Fotó: MICHELE TANTUSSI / Getty Images Europe/Pool / dpa Picture-Alliance via AFP
(MTI)